İttifaka bir de Buradan Bakalım-1

İttifaka bir de Buradan Bakalım-1

Kültür Edebiyat

 Geçen pazartesi gününden bu tarafa Bahçeli adeta tek başına gündemi belirleyen lider oldu.Erdoğan’la Beştepe’de buluştuktan sonra da konu iyice yoğunlaşarak sürdü.

 Açık oturumlar, köşe yazıları, yorumlar ve olumlu olumsuz konuşmaların ardı arkası kesilmedi, uzun süre de devam edeceğe benziyor.
Konu gerçekten üzerinde uzun uzun konuşulmaya, tartışılmaya değer bir konu.
Bu konuyu biz de sürdürmek istiyoruz fakat bugün size daha somut veriler üzerinden anlatmaya çalışacağım.
Ama evvela bir önceki yazımız üzerine yapılan eleştirilere cevap verelim.
Yapılan eleştirileri şu başlıklar altında toplamaya çalıştım:
1- Geçmiş seçimlerde birbirine meydanlarda çok ağır sözlerle yüklenen Erdoğan ve Bahçeli hiç değilse birlikte milletin önüne çıkıp geçmişi hatırlatarak hem birbirinden helallik alsaydılar hem de milletten.
2- Bahçeli döneklik yapmıştır, siyasi olarak MHP için bunun ağır bir bedeli olacaktır.
3- Kürt seçmen bu ittifaktan rahatsız olacağı için sonuç, beklenen kadar iyi olmayacaktır.
Şimdi, birinci şıkta toplanan eleştirilere benim bir diyeceğim olamaz, biz buraya kaydetmiş olalım gerisi, ilgili şahısların bileceği iştir.
Üçüncü şıkta toplanan eleştiriler gerçekten fazla ama geçenlerde Mehmet Acet, bir önceki seçim verileriyle bu konuyu etraflıca anlatmıştı, biz ikinci şıkta toplananlara bakalım.
Bir kere işin döneklik tarafı mugalata yani yanıltmaca, Bahçeli bir yere dönmüş değil, adam üzerine basa basa bu ittifak nasıl şekillenirse şekillensin her parti kendi şahsiyet ve kurumsal kimliğini koruyacaktır diyor, daha ne olsun?
Gelelim işin asıl siyasi kısmına yani MHP gerçekten ne kazanır ne kaybeder kısmına.
Bunu anlamak için daha önce yapılan yerel seçimleri baz almak istiyorum.
Neden mi?
1- İttifak 2019 Mart’ında, önce yerel seçimlere ardından genel girecek.
2- İttifak, eğer olursa bölge, il ve ilçelerin tek tek ele alınıp üzerinde çalışılması şeklinde olumlu bir sonuç verir aksi takdirde ittifaktan sonuç alınamaz.
3- Aradan uzun bir zaman da geçse Türkiye’de, 2000’li yıllardaki radikal değişimler olmazsa partilerin oyları fazla değişmiyor, hele MHP’nin oyları en az değişim gösteren oylardır.
4- AK PARTİ’nin oy oranı yerel seçimlerde genele göre daha düşüktür o sebeple bu çalışmamızın gerçeğe çok yakın sonuç vermesi için 2014 ve bazen de 2009 yerel seçim sonuçlarını temel dayanak olarak ele aldık.
Ve bir de en önemlisi, AK PARTİ-MHP ittifakının; hem CHP’yi geriletmesi ve hem de MHP’yi tartışmasız bir şekilde barajın üstüne taşımasıdır, bu sebeple evvela CHP’nin güçlü olduğu ve kazandığı 2014 yerel seçim sonuçlarını ele alarak Ege Bölgesinden yola çıktık.
Ege Bölgesi:
8 şehirden oluşuyor. Bunlardan üçünü CHP, üçünü AK PARTİ ve birini de MHP almış. Ama bunların içinde İzmir olduğu için CHP, Ege de 35.69 oy oranı ile birinci parti olmuş.
Aydın, CHP:43.79, AK PARTİ:29.15, MHP:21.55, HDP:3. 11 şeklinde oy almışlar ve Aydın Belediyesi CHP’nin olmuş.
Peki İttifak olunca ne olur?
CHP ve HDP’nin oylarının toplamı, 46.9 yani yüzde 47 diyelim.
AK PARTİ ve MHP’nin yani milli ittifakın oyları ise, %50,7 görüldüğü üzere Aydın ilimiz ittifakta yer alan partilerden birine geçmektedir (muhtemelen oyu çok olan AK PARTİ alır ama gene de ikisi arasındaki anlaşmaya bağlıdır)
İzmir, CHP:49.60, AK PARTİ: 35.92, MHP:7.97, HDP:1.57. Oranında oy almışlar.
İttifak gerçekleşirse;
CHP ve HDP’nin oylarının toplamı, 52.97’dir, diyelim %53.
AK PARTİ ve MHP’nin toplam oyları ise, 43.89. Dikkat etmişsinizdir, aralarında bir İttifak olmadığı halde HDP’nin oylarını da CHP’ye kaydettim. Ama milli ittifakla birlikte hareket edeceğini bildiğimiz BBP’ni ve kendi adayının seçilemeyeceğini bilen SAADET’in oylarını ittifaka kaydetmedim, buna rağmen CHP’nin kalesi olan İzmir’in bile CHP’nin elinden çıkmak üzere olduğunu görüyoruz. Ha, bir de İzmir için şu notları da ekleyeyim, her seçimde İzmir’de AK PARTİ’nin oyları artıyor, nitekim, 2009 yerel seçimlerinde CHP’nin oyları 56.15 ilken 2014 yerel seçimlerinde bu oran 49.60’a düşmüş. Ayrıca İzmir-İstanbul otoyolu 2019’a kadar açılacak ve seçim zamanında Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Trenin faaliyete geçmesine de bir yıl kalmış olacak.
Bu durumda İzmir çok büyük bir ihtimalle 2019 seçimlerinde CHP’ye, “elveda” diyecektir.
Gelelim Muğla’ya; Muğla’da,
Chp ve HDP’nin toplam oyları %50,69
AK PARTİ ve MHP’nin oylarının toplamı ise 46.99 yani %47 kadardır.
Görüldüğü üzere CHP’nin kalesi olan Ege Bölgesi ve bu bölgede aldığı bir il tamamen, iki il de muhtemelen elinden çıkacaktır.
Şimdi diyeceksiniz ki, siyasette hiçbir zaman iki artı iki dört etmez.
Bu, doğru. Fakat elimizde ittifakın ne yapacağını ölçmek için en somut ve mantıklı delil 2014 yerel seçimleridir.
Bir sonraki yazımızda diğer bölgelerle devam edeceğiz İnşallah.
Ferman Karaçam - Haber 7

fermankaracam@gmail.com
fermankaracam@twitter.com
twitter.com/fermankaracam
facebook.com/fermankaracam


 

Paylaş