Uluslararası Öğrenciler Kısa Film Festivali'nin ödülleri sahiplerini buldu

Uluslararası Öğrenciler Kısa Film Festivali'nin ödülleri sahiplerini buldu

Kültür Edebiyat

 YTB Türkiye Bursları programı ile Türkiye'de eğitim alan yabancı öğrencilerin düzenlediği "Uluslararası Öğrenciler Kısa Film Festivali"nde dereceye giren filmler, düzenlenen törenle ödüllerini aldı.Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde dün başlayan ve bugün sona eren festival kapsamında, yarışmaya katılan filmlerden bazılarının gösteriminin yanı sıra paneller düzenlendi.


Koordinatörlüğünü Afganistanlı öğrenci Vega Moqarabi ile İtalyan öğrenci Gesufrancesco Petrillo'nun üstlendiği festivalin ödül töreninde konuşan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, dünyanın dört bir yanından 15 binin üzerinde öğrencinin Türkiye Bursları kapsamında Türkiye'de öğrenimini sürdürdüğünü söyledi.

Eren, "Uluslararası öğrencilerimiz bize ailelerinin, ülkelerinin ama bunlardan önemlisi ülkelerinin geleceğinin emanetleridir. Çünkü her biriniz inşallah Türkiye'de eğitiminizi alıp ülkenize döndükten sonra siyasetten iş dünyasına, akademiden bürokrasiye çok farklı dallarda çok iyi konumlara gireceksiniz. Hem kendi ülkenizde, ana vatanınızda hem de artık ikinci ana vatanınız haline gelmiş Türkiye'ye çok büyük katkılar sağlayacaksınız." dedi.

- ÖDÜLLER


Konuşmaların ardından festivalde dereceye giren filmlerin ödülleri takdim edildi.


Jüri üyeliğini Faysal Soysal, Mehmet Lütfi Şen ve Zeynep Esra Kara'nın üstlendiği yarışmada "En İyi 1. Film" ödülü Kırgız öğrenci Aizada Alymbek'in yönettiği "Chanyrak" filmine, "En İyi 2. Film" ödülü Kuzey Makedonyalı öğrenci Besa Tusha'nın yönettiği "Xhelo'nun Gözünden" belgeseline, "En İyi 3. Film" ödülü ise ABD'li öğrenci Athula Samarakoon'un yönettiği "Loving Bill" belgeseline verildi.


"Jüri Özel Ödülü"nü de Alman öğrenci Lahiru Madushanka'nın yönettiği "Showboat Sailor" filmi aldı.

 

Paylaş