9. Kocaeli Kitap Fuarı Kendi Rekorunu Kırdı

9. Kocaeli Kitap Fuarı Kendi Rekorunu Kırdı

Kültür Edebiyat

 9. Kocaeli Kitap Fuarı, son gününde seneye tekrar görüşmek dilekleriyle kapılarını kapatırken, kendi rekorunu da kırdı.

13-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Türkiye’nin en büyük kitap fuarını bu yıl 727 bin 407 kişi ziyaret etti. Böylece geride bıraktığımız 9 yılda kitap fuarını ziyaret edenlerin sayısı 3 milyon 877 bin 402 oldu. Seneye 10 yaşına basacak olan Kocaeli Kitap Fuarı, 10. yıla özel sürprizlerle kitapseverlerin karşısında olacak.

465 YAYINEVİ,  1.100 ETKİNLİK, 700 YAZAR

9. Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 13-21 Mayıs tarihleri arasında 465 yayınevi, 54 sahaf, 65 STK, 1.100 söyleşi, panel ve imza gününe ve 700 yazara ev sahipliği yaptı. Yazarlardan sinema ve dizi oyuncularına, eski futbolcu ve teknik direktörlerden gazetecilere, şairlerden şov dünyasının tanınmış isimlerine kadar yüzlerce tanınmış kişi kitap fuarına konuk oldu. Söyleşi ve etkinliklere katılmak için fuara gelen tanınmış isimlerle fuarı ziyaret eden okur severlerin en büyük ortak noktası ise hepsinin 9. Kocaeli Kitap Fuarı’ndan övgüyle söz etmesi oldu. 

FUAR ÖNCESİ ETKİNLİKLER

Bu yıl 9. Kocaeli Kitap Fuarı etkinlikleri Kitaba Koş organizasyonuyla start aldı. Profesyonel atletler ile halk koşusu kategorisinde gerçekleşen yarışmanın ödülü yine kitap oldu. Bu yıl ayrıca ilk kez postacı yürüyüşü yarışı da düzenlendi. Ardından Kocaeli’de yine ağaçlar kitap açtı. İzmit merkezdeki Yürüyüş Yolu ile KOÜ Umuttepe Kampüsü’nde toplam 5 bin adet kitap, ağaçların dallarından toplandı. KOÜ’deki etkinlikler çerçevesinde açık hava sineması gününde öğrenciler Türk sinemasının klasiklerinden Hababam Sınıfı Tatilde filmini izledi.

ONUR KONUĞU BEŞİR AYVAZOĞLU       

Bu yıl ‘’Medeniyet ve Kitap’’ temasının işleneceği fuarın onur konuğu ise öğretmenlik, yazarlık, şairlik, bestecilik, köşe yazarlığı, gazetecilik ve söz yazarlığı gibi birçok alanda başarılar elde eden Beşir Ayvazoğlu oldu. 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Ödülü'ne layık görülen Ayvazoğlu, 13 Mayıs Cumartesi fuarın açılış gününde onur konuğu olarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile bir araya geldi. Açılışa Heredot Cevdet olarak gönüllerde taht kuran Hasan Kaçan da katıldı. 

HATIRALAR SAHAFLARDA CANLANDI

9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda milyonlarca kitabın alıcılarını beklediği yayınevi stantlarının yanı sıra sahaflar da yine bir hayli ilgi gördü. Sahafları dolaşan kitap kurtları aradıkları klasiklerin birçoğunu bu eski kitapların arasında buldu.

FUARIN ULUSLARASI BOYUTU

9. Kocaeli Kitap Fuarı’nın bu yıl uluslararası boyutu da ön plana çıktı. Amerikalı aktivist, yazar ve akademisyen Prof. Dr. Norman Finkelstein ile dünyanın yıllarca Cat Stevens olarak tanıdığı İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve besteci Yusuf İslam kitap fuarına katıldı. Prof. Dr. Finkelstein, İsrail’in Gazze politikalarını eleştirirken, Yusuf İslam ise yeni kitabını sevenleri için imzaladı. 

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ VE FETÖ

Bu yıl fuarda geçtiğimiz yılın 15 Temmuz’unda düzenlenen ve 240 şehit verdiğimiz hain darbe girişiminde yaşananlar ile FETÖ terör örgütü gerçeği düzenlenecek söyleşi ve panellerle masaya yatırıldı. Usta gazeteciler, olayların yakın tanıkları ve siyasal bilimciler, konuyu enine boyuna tartıştı. Gazeteciler Nedim Şener, Ferhat Ünlü, Çetiner Çetin, Metehan Demir, Merve Şebnem, Özel Kuvvet Komutanlığı’ndan emekli binbaşı Mete Yarar, eski emniyet müdürü Hanefi Avcı, 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı. 

ANADOLU AJANSI’NDAN 15 TEMMUZ FOTOĞRAF SERGİSİ

9. Kocaeli Kitap Fuarı’nın medya sponsoru Anadolu Ajansı, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde yaşananları anlatan bir fotoğraf sergisi düzenledi. FETÖ ve iş birlikçileri tarafından başlatılan hain darbe girişimi sırasında Anadolu Ajansı muhabirlerinin objektifine yansıyan, aziz milletimizin kahramanlık destanı bu sergide gözler önüne serilecek.

MEDYA HER YÖNÜYLE KİTAP FUARINDAYDI

9. Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl konferans ve söyleşileriyle kamuoyunu bir hayli meşgul etti. Gazeteciler geçidine dönüşen Kitap Fuarı’nda haber televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleri, internet sitelerinin yöneticileri, ulusal gazetelerin yayın yönetmenleri, medyanın gündemdeki olaylara bakış açısını anlattı.

KİTAP FUARINDA TARİH GEÇİDİ

Kitap fuarı olur da, tarihin bilinmeyen koridorlarında yolculuğa çıkılmaz mı? Bu yıl da İlber Ortaylı, Ahmet Şimşirgil, Talha Uğurluel, İsmail Kara gibi Türkiye’nin önde gelen tarihçileri, 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda tarihin koridorlarında keşfe çıktı. 

TANINMIŞ YAZAR, SANATÇI VE PROGRAM YAPIMCILARI

Bu yıl fuarda söyleşi yapacak ve imza günlerine katılacak isimler arasında Mario Levi, Süleyman Özışık, Kemal Sayar, Erem Şentürk, Yusuf Kaplan, Ömer Tuğrul İnançer, Aşkım Kapışmak, Pınar Kür, Ayşe Kulin, Hayati İnanç,  Rasim Özdenören, Hüsrev Hatemi, Enver Aysever, Kahraman Tazeoğlu, Sunay Akın, Mevlana İdris, Leyla İpekçi, Deniz Türkali, Şermin Çarkacı, Mehmet Doğan, Nurullah Genç, Sunay Akın, Mehmet Ali Bulut, Hasan Kaçan ve onlarca yazar, düşünür ve şair yer aldı.

FUARIN ÖZEL OTURUMLARI

Elbette fuar kapsamında özel oturumlar da yer aldı. Gençlik Ve Sinema Paneli, Gençlik Ve Spor Paneli, ‘’Kocaeli’nin Yerel Gazete Gerçeği’’, ‘’Mancarlı Pide’den Pitaya’’, ‘’Kocaeli’de Amatör Spor’’, ‘’Cin Fikir Buluşmaları’’ bunların arasındaydı. Kocaeli Kitap Fuarı’nda ‘’1. Bilge Şehir Kocaeli Karikatür Yarışması’’, ‘’Edeb-i Hayat Okumaları’’ gibi yarışmaların ödül törenleri yapıldı.

ÇOK YAZARLI TEK KİTAP; DAĞILMA!

Onlar üniversite öğrencisi, emekli öğretmen, psikolog, mühendis, hatta kadayıf ustası… Yaşları, eğitimleri ve meslekleri farklı ama onları aynı noktada buluşturan bir tutkuları var; o da iyi bir ‘’yazar’’ olmak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Edebiyat Derneği (TDED) Kocaeli Şubesi’nin iş birliğiyle açılan "Yazarlık Kursu"na katılan 13 amatör yazar, 15 Temmuz darbe girişiminde yaşadıklarını, duygularını ve geleceğe dönük öngörülerini ortak bir kitapta bir araya getirdi. 13 ayrı yazarın ütopik bir kurguda buluştuğu ‘’Dağılma!’’, 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda okuyucuyla buluştu. 

ANNELER GÜNÜ DE UNUTULMADI

Kitap Fuarı kapsamında annelerimiz de unutulmadı. Anneler Günü programında ‘’Canan Karatay ile Anne ve Çocuk Beslenmeleri’’ konulu söyleşi gerçekleştirildi. Fuara gelen annelere Büyükşehir Belediye Konservatuvarı eğitmenleri tarafından seslendirilen ve annelere özel olarak hazırlanan Ninni CD’si hediye edildi. 

9 YILDA 3 MİLYON 877 BİN 402 ZİYARETÇİ

Kocaeli Kitap Fuarı, geçen yıl 705 bin ziyaretçi ve satışı gerçekleşen bir milyonun üzerinde kitap ile Türkiye’nin zirvesine yerleşmişti. Bu yıl Kocaeli Kitap Fuarı, Kocaelili kitapseverler ve çevre illerden gelen kitap kurtlarının desteğiyle kendi rekorunu kırdı. 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nı bu yıl 727 bin 402 kişi ziyaret etti. Böylece 9 yılda 3 milyon 877 bin 402 kitapsever bu fuarın kapısından; on milyonlarca kitap, milyonlarca kelime, yüzbinlerce satır, on binlerce sayfadan oluşan bir dünyaya girmiş oldu. Bu yıl 9 günlük kitap fuarında yaklaşık 1 milyon kitap satıldı.

10. YILIMIZDA GÖRÜŞMEK ÜZERE 

Kocaeli Kitap Fuarı, gelecek yıl 10 yaşına basacak. 10. Kocaeli Kitap Fuarı, yine farklı etkinlikler, yüzlerce yazar ve sanatçı, Türkiye’nin seçkin yayınevleriyle kitapseverlerin karşısında olacak.


 

Paylaş