Memur maaşlarına ve emekli aylıklarına zam! İlk rakamlar ortaya çıktı

Memur maaşlarına ve emekli aylıklarına zam! İlk rakamlar ortaya çıktı

Yaşam

Memur ve emekli zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zam ile ilgili ilk veriler ortaya çıktı. Ocak ayı enflasyon rakamları memur, memur emeklisi, SGK, Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon farkı için belirleyici oluyor. İşte zammı belirleyecek ilk veri...

Milyonlarca memur, memur emeklisi, SGK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren yılın ilk enflasyon verisi açıklandı. Maaşlara yapılacak zam ile ilgili ilk veri ortaya çıktı. Kim ne kadar zam alacak?

Ocak ayında enflasyon aylık yüzde 6,70 olarak gerçekleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak ayı için yüzde 6,70 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Böylece ilk aydan zam yüzde 6,70 olarak belirlendi.

Ancak bu zam Temmuz ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak. Geriye kalan Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayının enflasyon verisinin açıklanması bekleniyor.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ İÇİN FARKLI 

Memur maaşları ile memur emeklisinin aylıklarına 2024'ün ilk 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10, 2025'in ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayında yüzde 5 zam yapılacak.

Bu zam oranları enflasyonun altında kalırsa gerçekleşecek. Enflasyon zam oranlarından yüksek kalırsa memur ve memur emeklileri enflasyon farkını da zam olarak maaşlarında görecek.

ASGARİ ÜCRET İÇİN DE BELİRLEYİCİ OLUYOR 

Enflasyon oranındaki artış asgari ücrete yapılacak zam için de belirleyici oluyor.

Bağlayıcı bir rakam olmasa da Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarında satın alma gücü paritesi ele alındığı için enflasyon oranları da gündeme geliyor ve enflasyona göre zam oranları komisyon tarafından açıklanıyor.

Açıklanan enflasyon rakamları kira artış oranı için de belirleyici oluyor.

İş yerlerine yapılacak kira zammı oranı ise yüzde 54,72 olarak öne çıktı. Böylece kira kontrat süresi bu ay dolan işletme sahipleri kiralarına yüzde 54,72 oranında zam yaparak ödeme gerçekleştirecek. Geçtiğimiz ay zam oranı yüzde 53.86 olmuştu.

Ancak yapılan düzeleme ile konutlarda kira artış oranı 2 Temmuz 2024 tarihine kadar yüzde 25 olacak.

 

Paylaş