Fişekhane’de 2023 Sanatla Başlıyor!

Fişekhane’de 2023 Sanatla Başlıyor!

Müzik

 2023’e seçkin içeriği ile tarihi atmosferinde dopdolu giren Fişekhane, tiyatro, görsel sanatlar etkinliklerinin yanı sıra Ocak ayı itibarı ile klasik müzik programları ile çocuk müzikalleri ve operasına da ev sahipliği yapıyor.


Bir yıl gibi kısa bir sürede tiyatro oyunları, sinema gösterimleri, konserler, birbirinden özel etkinlikler ve şef restoranları ile İstanbul’un en önemli kültür-sanat, gastronomi ve iyi yaşam merkezlerinden biri haline gelen Fişekhane, yeni yıla yepyeni içerikleri ile giriyor. 200 yıla yakın bir tarihi geçmişin uluslararası standartlardaki restorasyonu ile İstanbul’a yepyeni bir soluk getiren Fişekhane, yeni yılın ilk ayında ziyaretçilerine eşsiz içerikler sunuyor. 

17 Ocak’ta Cello Paradiso, 31 Ocak’ta Kerem Görsev Trio ile başlayacak müzik seçkisi 1 Şubat’ta Gökhan Aybulus ile devam edecek.

Çocuk şarkılarını caz formunda, Duende Global yapımcılığıyla çocuklarla buluşturacak interaktif konser Jazz for Kids ile 28 Ocak’ta başlayacak müzikal programlar, 4 Şubat’taki W.A. Mozart’ın en sevilen eserlerinden Sihirli Flüt Operası’ndan ilhamla kurgulanan Papagenolar ile devam edecek.

Fişekhane’nin zengin tiyatro takvimi, 9 Ocak’ta Uygur Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu Paraya Hayır oyununun galası ile devam edecek.  Ocak ayında yetişkinler için 79 doğumlu Fransız yazar Floran Zeller’in yazdığı Defne Kayalar ve Engin Hepileri’nin sahnede buluştuğu “Anne” oyunu, Nazım Hikmet'in ölümünün 50. yıldönümü için Genco Erkal'ın uyarlayıp yönettiği “Yaşamaya Dair”, Zerrin Tekindor'un sahnede devleştiği “Toz”, Serkan Keskin’in performansı ile “Cimri” ve Deniz Çakır, Sumru Yavrucuk’un İki Rum kadının gitmek ve kalmak arasındaki yaşanmışlıklarını yansıttığı “Tatavlada Son Dans” tiyatroları ile çocuklar için de Uygur ve Altınok tiyatrolarının Gökkuşağı Altında, Kurbağa Prens, Alaaddin’in Sihirli Lambası oyunları ve daha birçok yetişkin ve çocuk oyunu Fişekhane’de seyirci ile buluşacak.

Fişekhane’de yer alan ve Contemporary İstanbul Vakfı’nın ilk ve tek kalıcı sanat galerisi olan Cocoon’da ise 12 Ocak’ta açılacak dijital sergi “Seçici İletken” 12 Marta kadar devam edecek. 

Fişekhane etkinlik takvimi için;

https://www.fisekhane.com/tr/etkinlikler.html


4 Kadın Çellist; Cello Paradiso

Fişekhane’de rafine seçki; 17 Ocakta Cello Paradiso ile başlıyor. İstanbul’da yaşayan dört çellist arkadaş Şafak Erişkin & Didem Erken & Gülyar Balcı & Dilbağ Tokay’ın oluşturdukları Cello Paradiso, farklı coğrafya ve dönemlerin müziklerinden oluşan repertuvarlarıyla dinleyicilerine zengin bir müzik yelpazesi sunuyor. Müziğin bir araya getirdiği dört kadın, doğadan hayvan sevgisine, edebiyattan seyahate birçok ilgi alanında buluşup bu ortak ruhla çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde öncü ve destek olarak yer almayı hedefleyerek aynı sahnede buluşuyor. Halen solo kariyerlerine ve akademik çalışmalarına bireysel olarak devam eden Cello Paradiso üyeleri, müziğin ve çellonun kendi hayatlarına kattığı zenginliği dinleyicilerle paylaşmak üzere Fişekhane’de yer alacaklar. 

Ve Kerem Görsev…

31 Ocakta Kerem Görsev, kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman’dan oluşan trio ekibiyle Fişekhane'de dinleyicisi ile buluşuyor. 1995 senesinden günümüze kadar 18 albüm kaydı yapan sanatçı, trio için düzenlediği bestelerinden, filarmoni orkestrası aranjmanlarına kadar akustik jazz müziğinin farklı formatlarını dinleyenleri ile paylaşıyor. Görsev; New York, St Petersburg, Londra, Los Angeles ve İstanbul’da yaptığı kayıtlarla, ülkemizde caz müziğinin geniş bir dinleyici topluluğuna dokunabilmesini sağlıyor.

Uluslararası eleştirmenler tarafından büyük beğeni kazanan, Avrupa’da da önemli sahnelerde ve Pescera, Vilnius, Umbria, Bishkek Jazz ve Marciac Jazz gibi prestijli Festivallerde de sahne alan Görsev; dinamik performansı ve yüksek enerjisi ile müzikseverlere caz dolu bir deneyim yaşatmak için Fişekhane’de dinleyiciler ile buluşuyor.

Çocukların Operası “Papagenolar” ve Jazz For Kids Fişekhane’de

Çocukların da kültür mekanı olan Fişekhane; Jazz For Kids’i 28 Ocak Pazar günü minik izleyici ve dinleyicileri ile buluşturuyor. Ali Baba'nın Çiftliği, Bir Aslan Miyav Dedi, Mavi Yeşil Misket, Kırmızı Balık Gölde gibi herkesin bildiği çocuk şarkılarını caz formunda, Duende Global yapımcılığıyla sahnede ağırlayacak olan Fişekhane minik misafirlerini bekliyor. 

W.A. Mozart’ın en sevilen eserlerinden Sihirli Flüt Operası’ndan ilhamla kurgulanan Papagenolar, çocukların doğa ve insan sevgisini, müzikle, dansla doyasıya yaşamaları, operanın en eğlenceli halini tadını çıkarmaları için 5 Şubat’ta Fişekhane’de sahnede! Tan Sağtürk Akademi dansçılarının orman perileri olarak maceraya katılmasıyla daha da büyüyen Papagenolar ailesi, Caner Akın'ın rejisörlüğünde ve Symphonista eşliğinde hayata geçiyor.  Doğa ve insan sevgisinin öne çıktığı Papagenolar'da hikâye; Papageno karakteri, ailesi, Gece Kraliçesi, Sarastro ve Ağaç Adam etrafında şekilleniyor. Sihirli Orman'da yaşayan tüm canlıların sevgiyle daha da güzelleştiğini, kötü bile olsa her insanın içinde mutlaka bir iyilik kırıntısı olduğunu ve bu iyiliği ortaya çıkarmak için yine sevgiyle yaklaşmak gerektiğini anlatan Papagenolar, tüm çocuklara ve ebeveynlere operanın en eğlenceli hâlini sunmayı ve tanıtmayı amaçlıyor.

Tiyatro Perdesi Fişekhane’de Hep Açık!

Fransa'da uzun süre başarı ile sahnelenen 'Paraya Hayır!' oyunu, Fişekhane’de 9 Ocakta Gala ile izleyicisi ile buluşuyor. Günümüz insanını yakından ilgilendiren bir konuyu oyunun merkezine alan tiyatro oyunu; lotodan çıkan büyük ikramiye ile aile içindeki gerçekleşen; fikir ayrılıkları, hayata bakış farklılıkları, yapılan planları komedi olarak sahneye taşıyor.

Fişekhane Ocak ayı tiyatro programına www.fisekhane.com adresinden, biletlere www.Biletinial.com  adresinden ulaşabilirsiniz.

Fişekhane hakkında:

İstanbul’un yeni kültür, sanat, eğlence ve yaşam merkezi Fişekhane, 170 yıllık tarihi dokusuyla şehrin buluşma noktası

Fişek Fabrikası, diğer adıyla Fişekhane, savaşlarla dolu bir dönem olan 19. yüzyılın ilk yarısında, Osmanlı Devleti’nin ve ordusunun modernleşme çabalarının göstergelerinden biri olan “Zeytinburnu Fabrika-i Hümayun” bünyesindeki önemli yapılardan biri olma niteliğini taşıyor.

Endüstriyel kimliğiyle kentin geçmişinde çok özel bir yere sahip olan ve yüzyılı aşkın süredir kamunun kullanımına kapalı kalan bu tarihi yapı, dünya standartlarında bir restorasyon çalışması ile yeniden yaşama kazandırıldı. Özgünlüğü korunarak, büyük bir hassasiyetle restore edilen ve günümüzün ihtiyaçları doğrultusunda yeniden tasarlanan Fişekhane, 19. yüzyıl mimarisinden izler taşıyan tarihi atmosferiyle, ziyaretçilerini büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Fişekhane, 417 kişilik ana sahnesi, 220 kişilik ikinci sahnesi, 100 kişilik Black Box alternatif sahnesi, toplam 671 kişilik sinema salonları ve Contemporary İstanbul Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen sanat ürerim ve sergi mekânı Cocoon ile ziyaretçilerine sanatın tüm alanlarını sunuyor. Yazın sahilde kurulan Deniz Sahne’de 2300 kişilik sahne sanatları ve konser etkinlikleri,  ayrıca sokakları, açık alanları ve dünya mutfağının eşsiz tatlarına sahip şef restoranlarında, festivaller ve etkinlikler ile Fişekhane, kültür-sanat, gastronomi ve iyi yaşamı tek çatı altında topluyor. 

Paylaş