Kurtulmuş'tan asgari ücret ve EYT açıklaması: 'İyi oldu' denecek bir ücret olacak

Kurtulmuş'tan asgari ücret ve EYT açıklaması: 'İyi oldu' denecek bir ücret olacak

Yaşam

 Katıldığı canlı yayında EYT ve asgari ücrete ilişkin açıklama yapan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, asgari ücretle ilgili "Vatandaşımızın 'iyi oldu' dediği bir asgari ücret açıklanacaktır" ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk'te gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

Hükümetin de AK Parti'nin de masasında olan bir konudur. Bütün teknik detaylar bakanlığımız tarafından çalışıldı. Artık son noktaya gelinmiştir. Bu açıklama yapılacaktır. Son dokunuşlar yapıldı. Hızlı bir şekilde yasalaşması gündemde.

Emeklilikle ilgili 3 şey biliyorsunuz yıl, prim ve yaş meselesidir. Burada hem beklentileri karşılayabilecek hem rasyonel adımlar atılacak. Teknik bir konu, istenilenler neler, onları biliyoruz. 

ASGARİ ÜCRET İÇİM HANGİ RAKAM GÜNDEMDE?

Resmi rakam söyleyemem, ilk toplantı bugün yapılacak. iş veren ve işçi kesimi herkes kendi tekliflerini gündeme getirecek. Makul bir asgari ücretin getirilmesi için çalışılacaktır. Vatandaşı hayat pahalılığına ezdirmemek. 

Rakamları söylemem. Alım gücünün artırılması en temel önceliğimizdir. Rakamları ortaya koyarak kamuoyunu yanlış bilgilendirmek doğru değildir. Ümit ediyorum; 'Oldu', 'İyi oldu' denecek bir ücret olacak.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ OLUR MU?

Türkiye açısından pandemi parantezi kapandı. Bizim için önemli olan tezgahı dağıtmamaktır. Türkiye başından itibaren üretimin artırılması perspektifini tercih etti. Türkiye frene basmak yerine gaza basmayı tercih etti. Mallarımız satılıyor, ihracatımız artıyor. Ekonomi 3. çeyrekte yüzde 3.9 büyüdü. Büyüme demek üretime devam etmek demek. Temel meselelerimizden biri enflasyondur. Enflasyon inşallah en kısa zamanda kontrol altına alınacağını düşünüyorum. 

Bir düşme eğilimi içerisinde olacağı görülüyor. Belli bir seviye içinde enflasyonun düşeceği görülüyor. Bu da vatandaşımız için olumlu bir göstergedir. En önemli önceliklerden biri enflasyonla mücadele olmaktır.

6'LI MASANIN ANAYASA ÇALIŞMASI

Detaylı okudum. Ama maalesef hiçbir şekilde ciddiye alınmayacak bir metinle karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanımızın tespiti son derece doğrudur. Bu bir anayasa teklifi değil anayasa değişikliği teklifidir.

Eski Türkiye'ye ait ne varsa geri getiriyorlar. Türkiye durduk yerde Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne geçmedi. Güçlü adımlarla gidemeyen bir Türkiye vardı. Sanki bir anayasa oylaması yapılmamış gibi konuşmak vatandaşa haksızlıktır, milli iradeye haksızlıktır. Çoğunluğu alırsınız dersiniz 'Ben başka bir şeye geçmek istiyorum'

Ortaya konulan bir parlamenter sistem değil. Bunun adı olsa olsa yarı başkanlık sistemi olur. Türkiye'yi sürekli seçim ortamında tutacaklar. Cumhurbaşkanı makamı değersizleştiriliyor. Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı. Eski Türkiye'ye özenen bir teklif gibi gözüküyor.

SİYASETTE SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ TARTIŞMASI

Yeni anayasa değişikliği teklifleri görüşülerek karar verilir. Çok hızlı karar alan güçlü bir yapıya ihtiyaç var. Biz Türkiye'yi ileri götürmek için mevcut sistemde eksik nereler var bunları iyileştirip iyiye gidelim derken bunlar eski Türkiye'ye ait ne varsa geri getiriyorlar.

Örneğin Rusya-Ukrayna konusundaki savaşta Türkiye'nin konumu ne olacak? Demek ki onlar 6-7 kişi bir araya gelip kararını verecek. Peki Cumhurbaşkanı ne yapacak?

KILIÇDAROĞLU'NA YENİ BAŞDANIŞMAN

(Jeremy Rifkin ve Daron Acemoğlu'nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı oldu iddiası) CHP bu konuda resmi bir açıklama yapmadan yorum yapmak doğru değildir. Kemal Derviş'in nasıl getirildiğini biliyoruz. Bu denenmiş bir yoldur, eski bir yoldur, bayat bir yoldur. Bu tür heveslerden artık vazgeçsinler. Türkiye'nin milli kaynaklarını kullanarak CHP yoluna devam etmeli.

ABD'NİN 'KARA HAREKATI' MESAJI

Türkiye'nin terör örgütlerini eylem yapamaz hale getirmesi Türkiye için çok önemlidir. Terör bizim burnumuzun dibinde. Türkiye terörle mücadelesinde kararlıdır. Türkiye yeni bir noktaya geçmek mecburiyetinde. Terörü destekleyen faktörlerin tamamen ortadan kaldırılması için de mücadele edilmelidir. Bölge ülkeleri olarak bunun için adımlar atılmalıdır.


(ABD'ye) Onlar için terör uzak coğrafyadaki bir eylem. Türkiye terörle mücadelesinde kararlılıdır. DEAŞ'la mücadele diyorlar. Türkiye'den başka DEAŞ'la mücadele eden hangi ülke var?

 

Paylaş