İşte kıdem tazminatında yeni sistemin detayları

İşte kıdem tazminatında yeni sistemin detayları

Yaşam

 Kıdem tazminatında fon sistemi için ilk toplantının bu hafta yapılması bekleniyor. Devlet güvenceli yeni sistem, 82 milyonu kucaklayacak.

Emeklilikte 'ikramiye', işsiz kalındığında 'güvence' olan kıdem tazminatında yeni bir sayfa açılıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında işçi ve işveren tarafının bu hafta ilk toplantıyı yapması beklenirken, yıl sonuna kadar 82 milyonu kucaklayan bir kıdem modeli ortaya konulacak. 'Devlet güvenceli' yeni sistemle yüzde 8 olan kıdem alanların oranı yüzde 100'e çıkacak. Daha önce genel çerçevesi çizilen, tarafların üzerinde çalışacağı yeni kıdem tazminatı modeline ilişkin bazı önemli başlıklar şöyle:.

Kıdem tazminatında fon sistemi için ilk toplantının bu hafta yapılması bekleniyor. Devlet güvenceli yeni sistem, 82 milyonu kucaklayacak..

DÜŞÜK KIDEM BİTECEK:

Çalışanların düşük kıdem tazminatı oranlarıyla karşılaşmasının önüne geçilecek. Kıdem kazanmadan sözleşmesi bitenin de parası birikmiş olacak.

BİREYSEL HESAP:

Her bir çalışanın BES'te olduğu gibi bir hesabı olacak. Prim kesintileri bu hesapta birikecek..

FONDA KALMA SÜRESİ:

Birikim fonda kaldığı sürece nemalanacak. Kaç yıl süreyle fonda biriken paraya dokunulmayacağı, kıdem masasının en önemli başlıklarından biri olacak.

GÖNÜLLÜ MÜ ZORUNLU MU?

Önceki çalışmada, yeni sistem yürürlüğe girdiğinde bir işte çalışmakta olanların kıdem tazminatı bakımından eski sisteme tabi olması öngörülmüştü. İşe ilk kez girenler, iş değiştirenlerin otomatik olarak yeni sisteme dahil olması bekleniyor..

İŞ DEĞİŞİKLİĞİNDE SÜRECEK:

İş değişikliğinde çalışanlar aynı kıdem hesabıyla devam edecek. Çalışma barışının gözetildiği sistem, işverenin maliyet yükünü azaltacak..

 

Paylaş