BM yarışmasında finale kalan Türk filmi

BM yarışmasında finale kalan Türk filmi

Kültür Edebiyat

 Yeşim Tonbaz’ın yazıp yönettiği Askıda isimli kısa film, BM Sürdürülebilir Kalkınma Forumu kapsamında düzenlenen yarışmada 700 katılımcı arasından finale kaldı.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Forumu tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen kısa film yarışmasında finale kalan isimlerden biri Türkiye’den oldu.

Yeşim Tonbaz’ın senaryosunu yazıp yönettiği Askıda isimli kısa filmi, 700’den fazla başvuru arasından seçilerek finale kalan 25 film arasında yer almayı başardı.

Askıda, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Forumu çerçevesinde New York’ta düzenlenen çeşitli etkinliklerde de yıl boyunca gösterilecek.

BİR POŞET VE MÜLTECİ OLMAK

Bir poşet metaforu üzerinden mülteci olmak meselesini anlatan Askıda, daha önce de birçok festivale katılıp ödül aldı. İlk katıldığı yarışma olan AB Delegasyonu İnsan Hakları Kısa Film Festivali’nde 3. oldu. İspanya, Pakistan, Hindistan, İtayla gibi çok sayıda ülkedeki yarışmalarda finale kalan Askıda, Bükreş’te düzenlenen kısa film yarışmasında da en iyi deneysel film ödülünü almıştı.


 

Paylaş