'37. İstanbul Film Festivali' başladı (43 ülkeden 210 film)

'37. İstanbul Film Festivali' başladı (43 ülkeden 210 film)

Kültür Edebiyat

 İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Vodafone Red sponsorluğunda düzenlenen "37. İstanbul Film Festivali" başladı.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan açılış töreni öncesi açıklamada bulunan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, festivalin 17 Nisan'a kadar devam edeceğini belirterek, "Aslında bahar gelince İstanbul festivali mi yoksa film festivali başlayınca mı bahar geliyor diye her sene şöyle bir düşünüyorum. Çünkü bu festival çok uzun yıllardır bir nevi baharın müjdecisi de oldu ve sinemaseverlerin akın akın, dünyanın dört bir köşesinden gelen filmleri seyretmesine imkan tanıdı. Çok değişik kültürlerin, yönetmenlerin, oyuncuların ve sanatçıların yer aldığı, gerçekten dünyanın her yerinden değişik kültürlerin filmlerinin bir araya geldiği bir festival" diye konuştu.

İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan da festivalin bir yıllık yoğun bir çalışmanın ürünü olduğunu dile getirerek, "Biz festivalden hemen sonra çalışmaya başlıyoruz. Bütün dünya festivallerini geziyor ve film seçiyoruz. Sonra da bu festivali hazırlıyoruz" dedi. Vikingler dizisindeki Kral Ragner rolüyle tanınan ünlü oyuncu Travis Fimmel'ın, Andrew Haigh'in yönettiği "Lean on Pete" filmini sunmak üzere açılış törenine geldiğinin altını çizen Ayan, "Mutluyuz, heyecanlıyız." değerlendirmesinde bulundu.

"Otobüs", "Kapıcılar Kralı", "Selvi Boylum Al Yazmalım", "Maden", "Köşeyi Dönen Adam" ve "Piyano Piyano Bacaksız" gibi filmlerin yapımcılığını üstlenen Arif Keskiner, festival kapsamında verilen Onur Ödülü'nü aldı. Sonay Kanat'ın elinden ödülünü alan Keskiner, 80 yaşında ödül verildiğini belirterek, "Dilimiz döndüğünce sinema yoluyla, sevginin, vefanın, emeğin, dostluğun ve dayanışmanın hayatımızda ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştık." ifadelerine yer verdi.

Festivalin ikinci Sinema Onur Ödülü, 1970'te başlayan edebiyat macerasını birçok ödülle taçlandıran, 23 hikayesi filme çekilen, 30 film için senaryo yazan Osman Şahin'e sunuldu. 

Ödülü takdim eden sinema yazarı Atilla Dorsay da Türkiye'de sanatın ikiye bölündüğü yorumunda bulunarak, "Bu parçalanmış, bölünmüş halimiz sanatçılara da yansıdı. Öyle ki bu gecede, hiç politik olmayan bir kurum bir ödülü verecek sanatçıyı çağırırken, 'O bizden mi, değil mi kaygısına düştü. Oysa sanat bir toplumu birleştiren en önemli kurumların başında gelir. Bu bölünmüşlük, parçalanmışlık, ayrılmışlık çok vahim bir durum bence. İnşallah bir an önce bu durum ortadan kalkar" dedi

Üçüncü Sinema Onur Ödülü, bir yılda en çok film çekme rekorunu halen elinde tutan, 1960'ta başladığı meslek hayatında 140 film yöneten Aram Gülyüz'e oyuncu Perran Kutman tarafından sunuldu. Gülyüz, ödülünü Halit Refiğ ile Ülkü Erakalın anısına aldığını dile getirdi.

Sinema Onur Ödülü'ne layık görülen Perihan Savaş ise anne ve babasına, çocuklarına, Mustafa Kemal Atatürk'e, Suna Pekuysal'a ve İKSV'ye teşekkür etti. Festivalin "Sinema Emek Ödülü", sinemadaki tecrübesine çok genç yaşta başlayan ve 20 yıldır Beyoğlu'nun köklü sinemalarından Atlas Sineması'nın müdürlüğünü üstlenen Cevdet Pişkin'e verildi. Ödülünü Ayan'ın elinden alan Pişkin, eşi Hikmet Pişkin'e, Türker İnanoğlu'na ve İrfan Atasoy teşekkür ederek, yanında çalışan personeli ve sinemaseverler adına ödülünü aldığını söyledi.

 

Paylaş