Taşerona kadro düzenlemesinde sona doğru

Taşerona kadro düzenlemesinde sona doğru

Yaşam

 Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasını öngören düzenlemenin kapsam ve detaylarının birkaç gün içerisinde kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin  taşeron işçiyi ilgilendiren kadro düzenlemesi, çalışma hayatının gündemindeki  yerini koruyor. Düzenlemenin kapsamıyla ilgili bazı belirsizlikler sürerken bu  süreçte işçi sendikalarının talepleri de öne çıkıyor.

Özellikle KİT'lerde çalışan yaklaşık 50 bin taşeron işçisinin de kadro  düzenlemesine dahil edilmesini isteyen sendikalar, bu kapsamda 15 Aralık Cuma  günü talepleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'na iletmişti.

 Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Jülide Sarıeroğlu arasındaki görüşmede, KİT’lerdeki yaklaşık 50 bin  taşeron işçisinin de düzenlemeye dahil edilmesi yönünde fikir birliğine varıldığı  öğrenildi.

 Taşeron işçilerin kadroya alınmasını öngören düzenlemeyi bu yıl  içerisinde yasalaştırmayı amaçlayan hükümet, yılın bitimine sayılı günler kala  çalışmalarını daha da yoğunlaştırdı. Bu doğrultuda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik  ile Maliye bakanlıklarının yürüttüğü çalışmada sona gelindi.

 Taşeron işçileri kadroya kavuşturacak düzenlemenin kapsam ve  detaylarının birkaç gün içinde kamuoyuyla paylaşılması ve ardından hızlı bir  şekilde yasalaşması yönünde adımların atılması öngörülüyor.

 Önce sınav, sonra güvenlik soruşturması

  Taşeron işçilerin kadroya alınmasında yaş ve eğitim seviyesi şartı  aranmayacak. Kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler öncelikle çalıştıkları  kurumlara başvuruda bulunacak, başvuruların ardından yapacakları işle ilgili bir  sınava tabi tutulacak.

 Sınavda başarılı olanlar, güvenlik soruşturmasının ardından  bulundukları iş yerlerinde kadrolu çalışmaya başlayacak. Emekli olup kamuda  taşeron işçi olarak çalışanlar, emekli statüsünde oldukları için kadro imkanından  faydalanamayacak.

 Kadroya kavuşacak işçiler mevcut ücretleriyle çalışmaya devam ederken  tayin hakları bulunmayacak. Buna karşın işçiler sahip olacakları 52 günlük ilave  tediye (ikramiye) sayesinde 2 aylık ücretlerine yaklaşan fazladan kazanca sahip  olacak. Bu işçilerin ücretlerine sonraki dönemde dahil olacakları toplu iş  sözleşmeleriyle artışlar yapılacak

 

Paylaş