Bakan Ağbal "Eserler makam odalarında kalmasın, halka açılsın istedim"

Bakan Ağbal "Eserler makam odalarında kalmasın, halka açılsın istedim"

Kültür Edebiyat

Deniz Çiçek'in Gazete Habertürk'te yer alan haberine göre, Ağbal, Maliye Bakanlığı’nın makam odalarında ünlü Türk ressamlara ait tabloların asılı olduğunu belirterek, “Müsteşar odamda 1950’lerdeki meşhur Türk ressamların eserleri vardı. 

Bu eserlerin makam odaları yerine, Kültür Bakanlığı tarafından sergi salonlarında vatandaşa açık olarak sergilenmesi daha doğru iş. Makam odalarında bu tür tabloların bulunması yanlış. Müsteşarken aklımdaydı, bakan olduğumda da ‘Olabilir mi?’ diye araştırdım. Olduğunu görünce de arkadaşlara talimat verdim. Tek şart koştum, ‘Tabloları verdiğimde sergilenecekler’ dedim. Elimizdeki meşhur ressamların tablolarını eksiksiz verdim” diye konuştu.

BAKANLIKLARA ÇAĞRI

Ağbal, tabloların bir plan dahilinde sergileneceğini söyledi. Ağbal, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da bazı tabloların röprodüksiyonunu bakanlığa verdiğini, bunları odasına astığını anlattı. Diğer kamu kurumlarına da seslenen Ağbal, “Tüm kamu kurumlarının ellerindeki tabloları Kültür Bakanlığı’na vermesi, onların da uygun ortamlarda sergilemesi lazım” dedi. Ağbal, tabloların güvenlikleri ve bakımlarının doğru yapılması açısından uzman kurumlara verilmesinin doğru olduğunu kaydetti. Yurtdışına gerçekleştirdiği seyahatlerde de sanat eserlerinin herkese açık şekilde sergilendiğini gördüğünü belirten Bakan Ağbal, “Fransa’da, ABD’de, İtalya’da görüyoruz. O ülkenin kültür ve sanat birikimini ortaya koyuyor. Türkiye’de de her bakanlık ellerindeki eserleri İstanbul’da, Ankara’da ve hatta farklı şehirlerde gezici sergilerle sergilemeli” ifadesini kullandı.

 

Paylaş